ارزیابی سیر تحولات دستیابی به معماری پایدار و معماری سبز |1842364

دانلود مقاله,معماری ,پایدار ,ارزیابی ,تحولات ,سبز ,پایداری,گلخانه ,محیط زیست,پیامد,هدف ,توسعه ,جهان,اصول ,حفاظت ,انرژی,اقلیم,زندگی ,بام سبز, بام

ارزیابی سیر تحولات دستیابی به معماری پایدار و معماری سبز |1842364|در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان ارزیابی سیر تحولات دستیابی به معماری پایدار و معماری سبز آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

درود بر شما ممنون از اینکه فروشگاه خودتون رو انتخاب کردید. مقاله پیش رو مربوط به ارزیابی سیر تحولات دستیابی به معماری پایدار و معماری سبز می باشد.این مقاله به صورت word و pdf دارای 30 صفحه می باشد.

فهرست مطالب

چكيده

1- مقدمه

2- اهداف

3- معنای لغوی واژه پایداری

4- معماری پایدار

5- معماری سبز

6- لزوم معماری پایدار و گرایش به سمت به معماری سبز

7- تاریخچه معماری پایدار

7-1- سطح اول تحولات: انتشار گازهای گلخانه ای و بی توجهی به مسائل زیست محيطی در ساخت و ساز

7-2- سطح دوم تحولات: آگاهی از تأثير فعاليت های انسانی بر محيط زیست بدون دانستن پيامدهای آن

7-3- سطح سوم تحولات: آگاهی انسان به تأثير فعاليت هایش بر محيط زیست و پيامدهای آن

7-4- سطح چهارم تحولات : بازگشت به گذشته و نادیده گرفتن مسائل زیست محيطی

7-5- سطح پنجم تحولات: توجه دوباره به مسائل زیست محيطی و تعيين مسئوليت کشورها در زمينه مسائل زیست محيطی

7-6- سطح ششم تحولات: کاربرد اصطلاح پایداری و ضرورت دستيابی به توسعه پایدار

7-6-1- کامل ترین تعریف از توسعه پایدار

7-7- سطح هفتم تحولات: تعيين اهداف اصلی دستيابی به توسعه پایدار

7-7-1- ارکان دستیابی به پایداری

7-8- سطح هشتم تحولات: ورود مسائل توسعه پایدار جهانی در معماری

7-9- سطح نهم تحولات : روند های اخير معماری پایدار

7-9-1- معماری سبز یا پایدار

8- اصول معماری سبز (پایدار)

8-1- اصل اول : حفاظت از انرژی

8-2- اصل دوم : کار با اقلیم

8-3- اصول سوم : کاهش استفاده از منابع جدید

8-4- اصل چهارم : احترام به کاربران

8-5- اصل پنجم : احترام به سایت

8-6- اصل ششم: کل گرایی

9- نگاهی به کاربرد معماری سبز در زندگی شهری

9-1- بام سبز

9-1-1- مزایای بامهای سبز

9-1-2- معایب بامهای سبز

10- بحث و نتيجه گيری

منابع

فهرست نمودار و جداول

بخشی از مقاله

چكيده

گرم شدن کره زمین، افزایش روز افزون آلودگی محیط زیست و تغییرات غیر قابل بازگشت آن بر اثر دخالت های بشر، ضرورت توجه به بوم شناسی و مسائل زیست محیطی را برای آینده اجتناب ناپذیر کرده است. با توجه به اینکه ساختمان ها به تنهایی مصرف 6/1 از منابع آبی دنیا،4/1 از چوب برداشت شده،5/2 از سوخت های فسیلی و مواد تولید شده در جهان و بین 25 تا 44 درصد از مصرف کل انرژی را در بسیاری از کشورها به خود اختصاص داده اند، از این رو معماران جهان نیز همسو با سایر دانشمندان با شدت گرفتن مشکلات در پی یافتن راهکارهای جدید برای تأمین زندگی مطلوب انسان بوده اند، که نتیجه آن ایجاد ساختمانهای سبز و پایدار باتوجه به مشکلات زیست محیطی موجود بوده است. از آن جایی که یکی از روش های مؤثر بر درک اهمیت ساخت ساختمان های سبز و پایدار بررسی روند شکل گیری جنبش معماری پایدار و سبز و مسائلی که سبب اهمیت شکل گیری این جنبش است، از این رو پژوهش پیش رو در یک پژوهش تحلیلی و در یک رویکرد تفسیری به بررسی تاریخچه شکل گیری این جنبش، اهداف و اصول آن پرداخته است. نتایج پژوهش نشان داد که به منظور حفظ این مسیر و دستیابی به اهداف غایی، با توجه به مسیری که تا به امروز پیموده شده به منظور دستیابی به یک معماری پایدار و سبز باید با یک نگرش جامع و کامل در سه عرصه کلی اجتماع، محیط زیست و اقتصاد، در حیطه معماری، شهرسازی، و تمامی رشته های مرتبط با آنها تصمیم گیری و برنامه ریزی نمود.

واژه های کليدی: معماری پایدار، معماری سبز، محیط زیست، دیوار سبز، تاریخچه پایداری.

1- مقدمه

درطول یک قرن گذشته تجربه ها و دستاوردها و تحولات با ارزشی در معماری و درعرصه ی محیط زیست رخ داده است که البته مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، اما می توان گفت در آغاز قرن 21 میلادی وضعیت جهان به یک توسعه ی ناپایدار رسید که از مشخصه های آن افزایش رشد جمعیت و بالتبع افزایش مصرف و توزیع نامتعادل منابع است .لازم به ذکر است که رشد جمعیت اثرات زیانبار بسیاری بر محیط طبیعی بر جا گذاشت که در طول زمان منجر به تغییرات آب وهوایی، ایجاد حفره در لایه اوزون، نابودی گونه هاو نظام های طبیعی گشت، که این مسائل باعث تغییر دیدگاه انسان نسبت به طبیعت شد .در واقع با آغاز انقلاب صنعتی در سال 1334 میلادی و رشد روز افزون دانش بشری، تغییرات گوناگونی نیز در زندگی انسان رخ داده است، و نیاز بشر به انرژی و مصرف انواع سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی باعث افزایش مواد آلاینده ای همچون دی اکسید کربن موجود در جو شده است .این تغییرات همگی موجب گردیده که شرایط آب و هوایی دستخوش دگرگونی هایی شود، که پدیده تغییرات آب و هوایی ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای، خود باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات کنونی مانند گرم شدن تدریجی آب و هوا، ذوب شدن یخ ها، بالا امدن سطح دریاها، بارش باران های اسیدی، و افزایش میزان خشکسالی و بارش باران های سیلآسا و تهدید سلامتی انسان و گونه های حیات وحش در مناطق مختلف زمین شده است . لذا تمامی مشکلات ایجاد شده ضرورت توجه به مسائل بوم شناسی و مسائل زیست محیطی را برای آینده اجتناب ناپذیر می گرداند و لزوم تغییراتی که با توجه به معیارهای اقلیمی و پایداری پدید آیند و هر روز اهمیت بیشتری می یابند . تحول صنعتی، انسان را از زندگی در طبیعت به زندگی درشهر کشانید. با پیشرفت فناوری، الگوی زندگی دستخوش دگرگونی شد، به نحوی که انسانها برای گرم کردن خود به جای پوشش بیشتر و استفاده از لباسهای گرم، از سوختهای فسیلی به عنوان گرم کننده استفاده نمودند. بادگیرها، سایبان ها و نورگیرها در ساختمان جای خود را به تأسیسات گرمایشی وسرمایشی دادند؛ به این ترتیب تکنولوژی، آسایش و راحتی روزافزونی را برای انسان فراهم کرد؛ اما در نتیجه هجوم شهرنشینی بسیاری از زمینهای طبیعی و جنگل ها دستخوش تغییرات شد و در نتیجه آلودگی هوا وآلودگی صوتی بیشترگشت. شهرها انرژی را مصرف کرده و به جای آن زباله و آلودگی ایجاد می کنند.

2- اهداف

بنابر گزارش معماران 2030 که یک سازمان غیر انتفاعی و مستقل است، اطلاعات مرکز داده های انرژی ایالات متحده نشان می دهد که ساختمان ها در ایالات متحده مسئول ایجاد 48 درصد از گازهای گلخانه ای هستند.گرم شدن کره زمین، نازک شدن لایه اوزون و در بخش هایی سوراخ شدن آن به علت استفاده از انواع آلاینده ها، افزایش روز افزون آلودگی محیط زیست و انقراض گونه های زیستی، تغییرات غیر قابل بازگشت محیط زیست بر اثر دخالت های بشر، ضرورت توجه به مسائل بوم شناسی و مسائل زیست محیطی را برای آینده اجتناب ناپذیر کرده است، و لزوم تغییراتی که با توجه به معیارهای اقلیمی و پایداری پدید می آیند و هر روز اهمیت بیشتری می یابند . با این نگرش و لزوم کاهش مشکلات، ایجاد ساختمان های سبز در جهت دستیابی به معماری سبز و در عین حال پایدار با توجه به مشکلات زیست محیطی که وجود دارد برجسته می شود، لذا ازآن جایی که یکی از روش های مؤثر بر درک اهمیت ساخت ساختمان های سبز و پایدار شناخت و بررسی روند شکل گیری جنبش معماری پایدار و سبز است، از این رو این مقاله بر آن است تا در یک پژوهش تحلیلی با بینشی کل نگر و در یک رویکرد تفسیری و در یک فرآیند گام به گام با استناد بر منابع کتابخانه ای به بررسی تاریخچه شکل گیری این جنبش و اهداف و اصول آن بپردازد. از این رو سؤالاتی که این پژوهش درصدد پاسخگویی به آن است بیان می شود:

-چرا باید معماری سبز یا پایدار ساخت؟

-روند شکل گیری معماری پایدار چگونه است؟ نقش معماری سبز در دستیابی به پایداری چیست؟ و چه تحولاتی را پشت سر گذاشته اند؟

-اهداف و اصول دستیابی به معماری پایدار و سبز در هریک از دوره ها کدامند؟

3- معنای لغوی واژه پایداری

اصطلاح " sustain" مشتق از واژه لاتین " sustenere" به معنی" در هستی نگه داشتن، قادر به نگهداری بودن در یک حالت یا شرایط خاص "است و به دلیل ریشه های زیست محیطی این اصطلاح، بیشتر در مورد مسائل زیست محیطی و اقلیمی استفاده می شود. دهخدا پایداری را به معنای بادوام، ماندنی آورده است. واژه و عبارت مرتبط در انگلیسی : Sustain ، به معنای حمایت، زنده نگه داشتن ،ادامه دادن و مستمر است. Sustennance به معنای فرآیند پایداری زندگی است.

Sustainability: پایداری، صفتی که چیزی را توصیف می کند که باعث آرامش و تغذیه و تأمین زندگی و در نتیجه به تداوم زندگی و طولانی کردن آن منجر می شود. معنای کنونی واژه پایداری که در این بحث مدنظر است عبارتست از " هر آنچه که می تواند در آینده تداوم یابد."

4- معماری پایدار

با توجه به اینکه ساختمان ها و خانه ها به تنهایی مصرف یک ششم منابع آبی دنیا، یک چهارم چوب برداشت شده و دو پنجم سوختهای فسیلی و مواد تولید شده دنیا را دراختیار دارند. به علاوه ساختمان ها نصف گازهای گلخانه ای جهان را تولید می کنند. طبق آمار موجود، حجم ساخت وسازها در طی 20-40 سال آینده، دو برابر خواهد شد ، از این رو در این جهان معماران نیز همسو با سایر دانشمندان در پی یافتن راهکارهای جدید تأمین زندگی مطلوب برای انسان بوده اند. بدیهی است که زندگی و کار و تفریح و استراحت و ... همه و همه فعالیت هایی هستند که در فضاهای طراحی شده توسط معماران صورت پذیرفته و از آن جا که نقاط ضعف و قوت یک ساختمان بر محیط زیست جهان تأثیر مستقیم خواهد داشت، وظیفه ای بس حساس در این خصوص بر عهده معماران می باشد. کاربرد مفاهیم پایداری در معماری مبحثی تازه را به نام "معماری پایدار" یا " معماری اکولوژیکی "و یا " معماری سبز" و یا " معماری زیست محیطی "، را وارد کرده است ،که همه ی آنها مفاهیم تقریباً یکسانی دارند و ولی مهمتر از آن دارای اهداف مشترکی هستند و بر معماری سازگار با طبیعت دلالت می کنند .