مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبك اصفهانی|42030774

سبکهای معماری,معماری اصفهانی,ویژگی‌های نیارشی,معماری به سبك اصفهانی,معماری به شیوه اصفهانی,خرید مقالات معماری,تاریخچه معماری سبك اصفهانی ,ویژگی‌های سبک اصفهانی,دانلود مقاله معماری به سبك اصفهانی

مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبك اصفهانی|42030774|در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبك اصفهانی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبك اصفهانی

در دانلود مقاله رشته معماری به بررسی معماری به سبك اصفهانی می پردازیم


مشخصات فایل
تعداد صفحات18
حجم0/31 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

دانلود مقاله رشته معماری معماری به سبك اصفهانی

تاریخچه سبك اصفهانی

(معماری برمی آذربایجان پدید آورنده 3 شیوه معماری ایران از جمله شیوه اصفهانی بوده است. (آذری- پارسی- اصفهانی). پس خاستگاه این شیوه شهر اصفهان نبوده ولی در آنجا رشد كرده و بهترین ساختمان‌های آن در این شهر ساخته شده‌اند.) شیوه اصفهانی در بر گیرنده شیوه‌هایی است كه در نوشته‌های غربی به شیوه صفوی، افشاری، قاجاری و زند- قاجار خوانده شده‌اند.

این شیوه كمی پیش از روی كار آمدن صفویان از زمان قره قویونلوها آغاز شده است.در طول تاریخ؛ عباس میرزا از نوادگان خاندان صفوی در سال 995 به تخت نشست. او در سال 1006 پایتخت خود را از قزوین به اصفهان منتقل كرد و در این دوره است كه شهر اصفهان به نهایت آبادی خود می‌رسد. در دوره او روابطی با كشورهای غربی ایجاد گردید. صفویان این شهر را بسیار آباد كردند تا جایی كه شاردن جهانگرد فرانسوی آنرا برابر با لندن می‌داند. شهری با یك میلیون و دویست هزار نفر جمعیت و حدود چهار صد هزار ساختمان. از زمان صفویان اندامهای شهری مانند چهار باغ، بازار قیصریه و میدان نقش جهان به جای مانده‌اند.

ویژگی‌های سبک اصفهانی

1- ساده شدن طرح‌ها كه در بیشتر ساختمان‌ها، فضاها یا چهار پهلو (مربع) هستند و یا مستطیل.

2- در شیوه آذری با بكارگیری یك هندسه قوی، طرح‌های پیچیده‌ای ساخته شده‌اند، اما در شیوه اصفهانی هندسه ساده و شكل‌ها و خط‌های شكسته بیشتر به كار رفته‌اند.

3- در تهرنگ ساختمان‌ها پیش آمدگی و پس رفتگی كمتر شد ولی از این شیوه به بعد ساخت گوشه‌های پخ در ساختمان رایج‌تر شد.

4- پیمون بندی و بهره‌گیری از اندام‌ها و اندازه‌های یكسان در ساختمان دنبال شد.

5- سادگی طرح در بناها هم آشكار شد.

نیارش

از ویژگی‌های نیارشی در معماری ایران این بوده است كه به نشست كلی ساختمان در روند ساخت و اثر آن بر نماسازی توجه داشتند. در این شیوه سنت كاری و نازك كاری با هم انجام می‌شد، یعنی كار «همچین» می‌شد و برای اینكه نشست یكسان پدید آمد. سفت كاری و نازك كاری را با هم چفت و بست می‌كردند. اما در شیوه آذری چون در ساختن شتاب داشتند. زبره و نما (سفت كاری و نازك كاری) جداگانه ساخته می‌شدند. این روش در شیوه اصفهانی نیز پیگیری شد و شاید از دید فنی روش درست‌تری بود.

همچنین در این شیوه همه گونه‌های تاقها و گنبدها به كار برده شد. گنبدهای گسسته میان تهی در بیشتر ساختمان‌های این شیوه به زیبایی دیده می‌شوند. مانند: گنبد مسجد شاه اصفهان، گنبد مدرسه چهار باغ، گنبد مدرسه آقا بزرگ كاشان و دیگر جاها. در این شیوه برخی ساخت مایه‌ها را نخست دگرگون كرده و سپس به كار می‌برند كه این روش، كیفیت ساختمان را پایین می‌آورد. و به متن ساختمان نیز آسیب می‌زند. مثلاً از آجر آبساب یا آجر تراش بهره می‌گرفتند و درز میان آجرها در آجرچینی كم می‌شد. كه پس از زمانی كه لبه آجرهای پریده زشت می‌شد. از دیگر كاستی‌های موجود در این شیوه نسبت به سایرین می‌توان هر آنچه و پوشش‌هایی آویخته و دروغین، بی‌باكی و جسارت بیش از اندازه در پرسش گنبدها نام برد كه همگی از سر شتاب در ساختمان‌ سازی بوده است.

کلمات کلیدی:

سبکهای معماری معماری اصفهانی ویژگی‌های نیارشی

فهرست

1- تاریخچه سبك اصفهانی

2- ویژگیهای این شیوه

3- نیارش

4- آرایه

5- میدان نقش جهان اصفهان

6- مسجد شاه

7- مسجد شیخ لطف الله

8- كاخ علی قاپو

9- كوشك هشت بهشت

10- پل الله وردی خان و پل خواجو

11- مدرسه خان شیراز

12- ارسن گنجعلی خان

13- مدرسه چهار باغ اصفهان

14- كلات نادری

15- باغ دولت آباد

16- بازار وكیل شیراز

17- باغ دلگشای شیراز

18- ارسن كرمان

19- مدرسه و مسجد آقا بزرگ كاشان

20- شمس العماره


"